RSS
środa, 06 czerwca 2018

wrocaw1511660_640

Wrocław to piękne miasto, w którym historia miesza się z nowoczesnością. Świetna architektura, bujna zieleń, malownicze ścieżki – wszystko to zachęca do tego, by wsiąść na rower miejski i zwiedzać stolicę Dolnego Śląska. We Wrocławiu jest 214 kilometrów dróg rowerowych, z czego 16 kilometrów biegnie przez parki i 15 przez wały przeciwpowodziowe. Gdzie jeździć?

Mam rower miejski! Gdzie jeździć?

Wrocław każdego dnia zachęca mnie do tego, by samochód zostawić na parkingu, a do pracy jeździć na rowerze miejskim. System ścieżek rowerowych nie jest jeszcze kompletny i każdego roku powstają kolejne kilometry. W 2013 roku we Wrocławiu było 214 km ścieżek i dróg rowerowych. Prowadzoną one przez całe miasto. Osią miasta jest rzeka Odra, której brzegi z wałami można przemierzać na rowerze miejskim. Przez Wrocław przebiegają dwa wyznakowane szlaki ponadregionalne, z czego jeden międzynarodowy: EuroVelo 9 (Bursztynowy Szlak), który biegnie od Gdańska do Puli (Chorwacja) oraz Szlak Odry, czyli licząca 313 km trasa wzdłuż rzeki

Rowerem miejskim po Wrocławiu

Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa opracowało 6 turystycznych tras  rowerowych w samym mieście, czyli: Trasa Twierdzy Wrocław (57 km), Pętla Odrzańska (28 km), Pętla Wielkiej Wyspy (13 km), Trasa Parkowa (32 km), Pętla Staromiejska (8 km), Od gotyku po modernizmu – na prawym brzegu Odry (15 km). Trasa Twierdzy Wrocław to pętla wiodąca przez większość zabytkowych obiektów militarnych wewnętrznego pierścienia obronnego miasta. Rowerem miejskim mogę pokonać Pętlę Odrzańską, która wiedzie wzdłuż kanałów, jezior i śluz, tworzących węzeł wodny Odry. Trasa Wielkiej Wyspy biegnie koroną wału przeciwpowodziowego tzw. Wielkiej Wyspy, czyli wyspy na prawym brzegu Odry ukształtowanej w wyniku regulacji rzeki prowadzonej od XVI do XX wieku. W jej obrębie znajduje się Park Szczytnicki, ZOO, tereny wystawowe, Stadion Olimpijski, Hala Stulecia oraz kąpielisko Morskie Oko. Duża powierzchnia terenów zielonych oraz brak terenów przemysłowych sprawiło, że jest to wspaniały obszar, który z przyjemnością pokonam na rowerze miejskim. Trasa Parkowa biegnie przez najładniejsze i największe parki oraz obszary leśne w obrębie śródmieścia Wrocławia. Pętla Staromiejska prowadzi mnie po obrzeżach starego Wrocławia wzdłuż dawnych miejskich fortyfikacji oraz przez Przedmieście Świdnickie, szlakiem, który aż do początków XIX określał granice miasta. Trasą prawobrzeżną przemierzam tereny nie tylko najstarszego, ale i najnowszego wrocławskiego osadnictwa.

A jeśli nie mamy swojego pojazdu? Na szczęście, jest Wrocławski Rower Miejski!

WRM, czyli Wrocławski Rower Miejski to alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po naszym mieście. Jest dobrym uzupełnieniem komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Rowerzyści mają do dyspozycji 81 stacji i 810 rowerów. Mam swój  śliczny grafitowy rower miejski, więc nie muszę korzystać z tej usługi, ale osoby przyjeżdżające do Wrocławia nie muszę wozić ze sobą jednośladów, co jest znacznym ułatwieniem. Do wypożyczenia roweru wystarczy zarejestrowane w systemie Nextbike konto i telefon komórkowy. Koszty wypożyczenia rowerów miejskich nie są wysokie. Opłata inicjacyjna wynosi 10 zł. Jeśli nie wezmę swojego roweru, za jazdę wypożyczonym do 20 minut nic nie zapłacę, za korzystanie z roweru od 20 do 60 minut płacę 2 zł, a za kolejną godzinę – 4 zł.

Wrocław to wspaniałe miasto, do którego serdecznie zapraszam wszystkich, także rowerzystów. Swoje pojazdy mogą zostawić w domu, gdyż Wrocławski Rower Miejski pozwoli wypożyczyć jednoślad, a ja pokażę najlepsze trasy rowerowe.

13:20, wroclawref
Link Dodaj komentarz »
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30