RSS
środa, 06 czerwca 2018

wrocaw1511660_640

Wrocław to piękne miasto, w którym historia miesza się z nowoczesnością. Świetna architektura, bujna zieleń, malownicze ścieżki – wszystko to zachęca do tego, by wsiąść na rower miejski i zwiedzać stolicę Dolnego Śląska. We Wrocławiu jest 214 kilometrów dróg rowerowych, z czego 16 kilometrów biegnie przez parki i 15 przez wały przeciwpowodziowe. Gdzie jeździć?

Mam rower miejski! Gdzie jeździć?

Wrocław każdego dnia zachęca mnie do tego, by samochód zostawić na parkingu, a do pracy jeździć na rowerze miejskim. System ścieżek rowerowych nie jest jeszcze kompletny i każdego roku powstają kolejne kilometry. W 2013 roku we Wrocławiu było 214 km ścieżek i dróg rowerowych. Prowadzoną one przez całe miasto. Osią miasta jest rzeka Odra, której brzegi z wałami można przemierzać na rowerze miejskim. Przez Wrocław przebiegają dwa wyznakowane szlaki ponadregionalne, z czego jeden międzynarodowy: EuroVelo 9 (Bursztynowy Szlak), który biegnie od Gdańska do Puli (Chorwacja) oraz Szlak Odry, czyli licząca 313 km trasa wzdłuż rzeki

Rowerem miejskim po Wrocławiu

Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa opracowało 6 turystycznych tras  rowerowych w samym mieście, czyli: Trasa Twierdzy Wrocław (57 km), Pętla Odrzańska (28 km), Pętla Wielkiej Wyspy (13 km), Trasa Parkowa (32 km), Pętla Staromiejska (8 km), Od gotyku po modernizmu – na prawym brzegu Odry (15 km). Trasa Twierdzy Wrocław to pętla wiodąca przez większość zabytkowych obiektów militarnych wewnętrznego pierścienia obronnego miasta. Rowerem miejskim mogę pokonać Pętlę Odrzańską, która wiedzie wzdłuż kanałów, jezior i śluz, tworzących węzeł wodny Odry. Trasa Wielkiej Wyspy biegnie koroną wału przeciwpowodziowego tzw. Wielkiej Wyspy, czyli wyspy na prawym brzegu Odry ukształtowanej w wyniku regulacji rzeki prowadzonej od XVI do XX wieku. W jej obrębie znajduje się Park Szczytnicki, ZOO, tereny wystawowe, Stadion Olimpijski, Hala Stulecia oraz kąpielisko Morskie Oko. Duża powierzchnia terenów zielonych oraz brak terenów przemysłowych sprawiło, że jest to wspaniały obszar, który z przyjemnością pokonam na rowerze miejskim. Trasa Parkowa biegnie przez najładniejsze i największe parki oraz obszary leśne w obrębie śródmieścia Wrocławia. Pętla Staromiejska prowadzi mnie po obrzeżach starego Wrocławia wzdłuż dawnych miejskich fortyfikacji oraz przez Przedmieście Świdnickie, szlakiem, który aż do początków XIX określał granice miasta. Trasą prawobrzeżną przemierzam tereny nie tylko najstarszego, ale i najnowszego wrocławskiego osadnictwa.

A jeśli nie mamy swojego pojazdu? Na szczęście, jest Wrocławski Rower Miejski!

WRM, czyli Wrocławski Rower Miejski to alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po naszym mieście. Jest dobrym uzupełnieniem komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Rowerzyści mają do dyspozycji 81 stacji i 810 rowerów. Mam swój  śliczny grafitowy rower miejski, więc nie muszę korzystać z tej usługi, ale osoby przyjeżdżające do Wrocławia nie muszę wozić ze sobą jednośladów, co jest znacznym ułatwieniem. Do wypożyczenia roweru wystarczy zarejestrowane w systemie Nextbike konto i telefon komórkowy. Koszty wypożyczenia rowerów miejskich nie są wysokie. Opłata inicjacyjna wynosi 10 zł. Jeśli nie wezmę swojego roweru, za jazdę wypożyczonym do 20 minut nic nie zapłacę, za korzystanie z roweru od 20 do 60 minut płacę 2 zł, a za kolejną godzinę – 4 zł.

Wrocław to wspaniałe miasto, do którego serdecznie zapraszam wszystkich, także rowerzystów. Swoje pojazdy mogą zostawić w domu, gdyż Wrocławski Rower Miejski pozwoli wypożyczyć jednoślad, a ja pokażę najlepsze trasy rowerowe.

13:20, wroclawref
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 sierpnia 2013

Wrocław to przepiękne i mocno związane z naszą historią miasto. Co roku przyjeżdża do niego mnóstwo turystów z całego świata, i każdy znajdzie tam coś interesującego. Wrocław to przede wszystkim przepiękna starówka, mnóstwo parków, stare i nowe mosty oraz wszechobecne krasnale. Ale to co zasługuje na wyróżnienie to także Dworzec Główny, który po generalnym remoncie prezentuje się naprawdę znakomicie. A jaka jest historia tego miejsca?


 

Dworzec we Wrocławiu powstał na przełomie  lat 1855/ 57 jego głównym projektantem był Wilhelm Grapow. We wcześniej wspomnianych latach powstawała linia kolejowa łącząca Poznań z Wrocławiem dlatego też potrzebny był dworzec, który na początku usytuowany był na obrzeżach miasta. Mieszkańcy bardzo szybko zaakceptowali ten budynek i wokół niego zaczęło pojawiać się coraz więcej nowych budowli a teraz dworzec jest praktycznie w samym sercu Wrocławia.  W 1945 roku budynek został uszkodzony w trakcie oblężenia Wrocławia a szkody były naprawiane aż przez cztery kolejne lata. Jeden z większych remontów został przeprowadzony w latach 60-tych a budynek trwał tak aż do 2010 roku.

Wtedy to w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami  Europy w Piłce Nożnej postanowiono przeprowadzić generalny remont. Budynek zachował swój gotycki wygląd jednak zyskał sporo nowoczesnych rozwiązań i teraz jest jednym z najpiękniejszych dworców w całej Europie. Łączy ze sobą nowoczesny design z gotycką fasadą.

 

17:15, wroclawref
Link Komentarze (1) »
wtorek, 02 lipca 2013

Wrocław to przepiękne miasto na Dolnym Śląsku, jest to miejsce wycieczek wielu polskich i zagranicznych turystów. Już sam rynek przyciąga uwagę a do obejrzenia jest znacznie więcej. Miasto ma bardzo bogatą tradycję, można w nim spotkać wiele ciekawych budowli i przede wszystkim mosty. Według różnych źródeł w mieście jest od 200 aż do 400 mostów. Nawet te, które zostały zniszczone w trakcie wojny są już odbudowane. Nic więc dziwnego w tym, że Wrocław nazywany jest drugą Wenecją. Poza tym miasto kojarzy nam się także z wszechobecnymi krasnalami, praktycznie na każdym kroku można spotkać mosiężną rzeźbę, która pełni określone funkcje.

Ale Wrocław to także wiele ciekawych miejsc i tajemniczych historii. Każdemu turyście wpadają w oko budynki z czerwonej cegły jest ich naprawdę dużo, jednak nie każdy wie że miasto zawdzięcza je niejakiemu Richardowi Pluddenmannowi. 

Do mało znanych miejsc z pewnością można zaliczyć tak zwany Arsenał Mikołajski, jest to obiekt należący do Miejskiego Muzeum Wrocławia w którym znajduje się Muzeum Archeologiczne, Muzeum Budownictwa i Muzeum Militariów. Arsenał to bardzo ciekawe miejsce dla turystów, położone jest na uboczu i osłaniają je wysokie mury. Wart odwiedzenia jest także stary Dworzec Towarowy na ulicy Pułaskiej.

11:18, wroclawref
Link Dodaj komentarz »

Czy wiecie, że symbolem Wrocławia są krasnale? Pierwszy krasnal jakiego można było spotkać w Polsce pojawił się setki lat temu właśnie we Wrocławiu. Jedna z legend głosi, że tak zwany Papa Krasnal postanowił osiedlić się właśnie w tym mieście. Z biegiem lat rodzina Papy Krasnala zaczęła się rozrastać i dopiero potem w mieście osiedlili się ludzie. Oba gatunki połączy siły i zaczęły rozbudowywać miasto. I tak na przykład Biskupin nosi nazwę od krasnala Biskupika a Sępolno od Sępika. 

Obecnie we Wrocławiu praktycznie na każdym kroku można spotkać mosiężne statuetki krasnali. Wielu turystów wybiera się ich szlakami i w ten sposób zwiedza miasto. Trzeba przyznać, że jest to świetna przygoda. Dlatego jeżeli masz trochę czasu, jeżeli nie musisz co chwila spoglądać na zegarek to zapraszam Cię do zwiedzania miasta szlakiem krasnali.

Miasto organizuje kilka typów cyklicznych wycieczek i zaprasza nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Do wyboru mamy między innymi wycieczkę „Na ratunek Śnieżce” „Krasnoludkowe manewry” i „Krasnoludkowe podchody”. 

Każdy wrocławski krasnal pełni bardzo ważną funkcję. I tak na przykład Pracz usytuowany jest u wybrzeża Piaskowego i ostrzega przed powodziami oraz pierze. Krasnal teatralny wita wszystkich z otwartymi ramionami i zachwala sztukę. Śpioch strzeże kościoła św. Elżbiety a Krasnal Telefoniczny to specjalista w dziedzinie telekomunikacji.

11:15, wroclawref
Link Dodaj komentarz »

Czy wiecie jakie miasto europejskie nazywane jest drugą Wenecją? Może mała podpowiedź, jedno z największych miast na Dolnym Śląsku leżące nad Odrą. Po takich wskazówkach chyba każdy już wie, że mowa o Wrocławiu. Jak mawiają mieszkańcy to miasto spotkań. Rzeczywiście jest kulturowa kolebka Dolnego Śląska, od kilku lat miasto wspiera projekt „Wroclove”, które zadaniem jest promowanie różnych imprez i ciekawych miejsc.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji być we Wrocławiu to serdecznie polecam wszystkim taką wycieczkę. Jako, że rozpoczęły się już wakacje to proponuję Wam wybrać się tam w jeden z weekendów, wtedy miasto jest pełne życia i imprez kulturalnych. Właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie, jeżeli lubisz historię i zabytki to nie może Cię zabraknąć między innymi na wrocławskim rynku. Miasto pomimo swojej wieloletności i trudnych przeżyć w czasie wojny zachowało mnóstwo cenionych zabytków. Na rynku możemy podziwiać przede wszystkim gotycki ratusz. W mieście można natrafić także na wiele kościołów i katedr, nie możemy zapominać też o operze, uniwersytecie, wieży ciśnień i hali targowej.  A wieczorami wszyscy, którzy zgromadzą się pod Halą Stulecia mogą podziwiać przepiękną multimedialną fontannę. 

Ale tak jak już wspomniałam wcześniej Wrocław to przede wszystkim przepiękne mosty. Według różnych źródeł jest ich od 200 aż do 400. Najbardziej znanymi jest most Grunwaldzki, Pomorski i Rędziński.

Jeżeli chcesz zwiedzić przepiękną okolicę, jeżeli nie wiesz gdzie wybrać się na spacer z dzieckiem lub na poranny jogging to polecam wszystkim Park Południowy. Park położony jest w dzielnicy Krzyki na osiedlu Borek. Park ma liczne polany, ścieżki, staw i tarasy widokowe. 

11:13, wroclawref
Link Dodaj komentarz »
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30