Blog > Komentarze do wpisu

Dworzec PKP we Wrocławiu

Wrocław to przepiękne i mocno związane z naszą historią miasto. Co roku przyjeżdża do niego mnóstwo turystów z całego świata, i każdy znajdzie tam coś interesującego. Wrocław to przede wszystkim przepiękna starówka, mnóstwo parków, stare i nowe mosty oraz wszechobecne krasnale. Ale to co zasługuje na wyróżnienie to także Dworzec Główny, który po generalnym remoncie prezentuje się naprawdę znakomicie. A jaka jest historia tego miejsca?


 

Dworzec we Wrocławiu powstał na przełomie  lat 1855/ 57 jego głównym projektantem był Wilhelm Grapow. We wcześniej wspomnianych latach powstawała linia kolejowa łącząca Poznań z Wrocławiem dlatego też potrzebny był dworzec, który na początku usytuowany był na obrzeżach miasta. Mieszkańcy bardzo szybko zaakceptowali ten budynek i wokół niego zaczęło pojawiać się coraz więcej nowych budowli a teraz dworzec jest praktycznie w samym sercu Wrocławia.  W 1945 roku budynek został uszkodzony w trakcie oblężenia Wrocławia a szkody były naprawiane aż przez cztery kolejne lata. Jeden z większych remontów został przeprowadzony w latach 60-tych a budynek trwał tak aż do 2010 roku.

Wtedy to w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami  Europy w Piłce Nożnej postanowiono przeprowadzić generalny remont. Budynek zachował swój gotycki wygląd jednak zyskał sporo nowoczesnych rozwiązań i teraz jest jednym z najpiękniejszych dworców w całej Europie. Łączy ze sobą nowoczesny design z gotycką fasadą.

 

środa, 14 sierpnia 2013, wroclawref

Polecane wpisy

  • Szlakiem wrocławskich krasnali

    Czy wiecie, że symbolem Wrocławia są krasnale? Pierwszy krasnal jakiego można było spotkać w Polsce pojawił się setki lat temu właśnie we Wrocławiu. Jedna z leg

  • Dlaczego można zakochać się we Wrocławiu?

    Czy wiecie jakie miasto europejskie nazywane jest drugą Wenecją? Może mała podpowiedź, jedno z największych miast na Dolnym Śląsku leżące nad Odrą. Po takich ws

Komentarze
jacentywroclawski
2015/11/02 08:59:34
Bezdyskusyjnie ten budynek dworca we Wrocławiu to jeden z najciekawszych starych dworców w całym kraju. Generalnie te poniemieckie są o wiele ciekawsze.